Jazda motocyklem to czysta przyjemność, ale nieraz przychodzi czas, w którym musimy przetransportować go w inne miejsce inaczej, niż jadąc – na serwis, zimowanie albo tak jak ja – na imprezę motocyklową na zamku Grodziec. Na to wydarzenie musiałam pojechać busem ze względu na to, że miałam do zabrania dużo rzeczy na stoisko firmowe moto-tour. Praca pracą, ale chciałam znaleźć też trochę czasu na jazdę i motocyklową eksplorację dolnego śląska. Zobaczcie, jak ja podeszłam do tematu takiego, jak transport motocykla – jak go spakować do busa i zabezpieczyć, żeby nie uszkodził się podczas jazdy

Jak przetransportować motocykl?

Jak wiecie, Kawasaki Z300 to moje oczko w głowie i jak tylko dowiedziałam się o tym, że mam przetransportować go 800 kilometrów i to w polskich warunkach, a wiadomo, drogi są różne – zastanawiałam się, jak to zrobić, żeby motocykl w żaden sposób nie ucierpiał.

Transport motocykla – dlaczego warto nabyć stojak na motocykl

Zdecydowałam się nabyć stojak na motocykl, zakładając, że w ten sposób motocykl będzie stabilnie stał i nie przewróci mi się podczas jazdy. Wiadomo, to nie jedyne rozwiązanie – ale dla mnie na ten moment najlepsze.

Jak zamontować stojak na motocykl?

Do kompletu ze stojakiem, na który się zdecydowałam było mocowanie uwzględniające przewiercenie podłogi w busie na wylot – ja tego nie chciałam robić, więc wybrałam alternatywę i dokupiłam tuleje, które trzeba było wkręcić w podłogę a do nich przykręcić śruby. Zanim wkręcimy śruby, warto sprawdzić ustawienie stojaka – powinien stać na środku busa, aby równo dociążyć go i żeby później równomiernie dociągnąć pasy mocujące.

Stojak mam zamontowany, trzyma się solidnie, czas wjechać motocyklem do busa. Warto skorzystać z pomocy, bo o ile z wjechaniem niewielkim sprzętem zapewne poradzimy sobie bez większego problemu, tak z większym motocyklem może być trudniej.

transport-motocykla

Zalety stojaka na motocykl do transportu motocykla

Jednym z plusów takiego stojaka jest uniemożliwienie gwałtownego przesunięcia się do przodu w momencie hamowania busem czy czymkolwiek innym, co służy do transportu.

Ja zapięłam najpierw przód motocykla, tutaj też warto skorzystać z pomocy i dociągać pasy równomiernie z obu stron. Następnie tył i boki, żeby motocykl możliwie jak najmniej odchylał się podczas jazdy.

Jak przetransportować motocykl – zasady bezpieczeństwa

To, o czym warto pamiętać – odradza się dociskać pasy z całej siły. Zawieszenie nie powinno być maksymalnie sprężone, powinien być delikatny luz, bo w innym przypadku jak sprężyna będzie cały czas skompresowana to może wybić się podczas jazdy. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku odchylenia. Mając motocykl na stojaku to problem niejako nas nie dotyczy, ale gdyby przewozić motocykl postawiony na stopce bocznej – powinno się umożliwić minimalne odchylenie sprzętu na boki.moto-tourTransport motocykla – o czym pamiętać?

Pamiętajcie o tym, że pasy z których korzystamy nie powinny być poprzecierane. Nie można przypinać ich do elementów ruchomych czy łatwych do uszkodzenia. Przewozimy maszyny, które są dla nas cenne. Postarajmy się przygotować je jak najlepiej do transportu. Oczywiście przy przeciąganiu pasów uważajmy na to, żeby nie ocierały o ostre krawędzie w motocyklu. To mogłoby uszkodzić je w trasie.

Jak zabezpieczyć motocykl przed obtarciami podczas transportu motocykla?

Warto zabezpieczyć motocykl przed obtarciami i uszkodzeniem przez pasy. Ja podłożyłam materiał w newralgiczne miejsca. Niektórzy przekładają pasy przez siedzenie. W takiej sytuacji szczególnie pamiętajcie o tym, żeby nie naciągać pasów zbyt mocno. W ten sposób z łatwością przetrzecie materiał kanapy.

transport-motocykla

Kontrola stanu napięcia pasów

To, o czym warto pamiętać i co sama robiłam w trasie – stan napięcia pasów powinno się kontrolować. Jeśli tylko pojawiłby się luz, należy od razu nanieść poprawki i z prawidłowo zamontowanym motocyklem pojechać dalej.

Transport motocykla – na co zwrócić uwagę?

Ja z tak przygotowanym motocyklem do transportu przejechałam bez żadnego problemu. Nic się nie uszkodziło. Obawiałam się tego tym bardziej, że poza motocyklem transportowałam jeszcze wiele rzeczy – akcesoriów, sprzętu i tak dalej. W transporcie trzeba zabezpieczyć wszystko, żeby nie latało po pace i żeby nic niczego nie uszkodziło.

Obejrzyj relację ze zlotu IZI MEETING, na który jako ekipa #TYLKOjazda zabraliśmy jeden z naszych motocykli busem

Transport motocykla busem vs w przyczepie

Jakie są zalety transportu motocykla w busie – w porównaniu na przykład z przyczepą? Nie mamy dodatkowych ograniczeń prędkości ani dodatkowych opłat na trasie. Docenimy to na przykład na autostradzie, w busie motocykl jest niewidoczny więc to dobre zabezpieczenie przed kradzieżą. To duża zaleta również w przypadku pogorszenia pogody – nasz motocykl w żaden sposób tego nie odczuje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *